o szarlotkach

 Istnieje przynajmniej milion przepisów na szarlotkę. Jeśli dysponujemy kruchym ciastem :klik: i jabłkami usmażonymi w słoikach :klik:, w zasadzie mamy trzy czwarte szarlotki. 

Najprostszą szarlotkę robi się, piekąc (na dwóch takich samych blachach) dwa blaty z kruchego ciasta, a po ostudzeniu przekładając je jabłkami ze słoika. Do jabłek można dodać sproszkowany cynamon (na czubek łyżeczki). Jeśli jabłka są za rzadkie, można je podgrzać w garnku i w gorących rozpuścić galaretkę w proszku, najlepiej pomarańczową. Jak jabłka wystygną i zaczną gęstnieć, przekładamy ciasto. Wierzch można posypać cukrem pudrem lub polukrować. 


Można też piec jabłka w szarlotce. Na dno blachy (posmarowanej margaryną i wysypanej tartą bułką) kładziemy warstwę kruchego ciasta. Posypujemy bułką tartą po cieście. Na bułkę wykładamy jabłka ze słoika. Na jabłka układamy drugi płat ciasta. Ciasto można też utrzeć na tarce i wiórkami posypać jabłka, ale do tarcia ciasto najlepiej zmrozić w zamrażalniku. Takie ciasto będzie się piekło dłużej niż same blaciki. Po upieczeniu, jeszcze na gorąco, można posypać cukrem pudrem. 




Jeśli akurat nie mamy gotowego kruchego ciasta i trzeba je zrobić, na pewno zostaną nam białka z jajek. Można wtedy upiec szarlotkę z bezą. Metoda postępowania jak wyżej, tyle że białka trzeba ubić na sztywno, potem dosypać do nich pół szklanki cukru i ubijać dalej, jak zrobi się dość spoista pianka, wyłożyć ją na jabłka i dopiero na piankę utrzeć drugą część kruchego ciasta. 

Jedną z bardziej fantazyjnych szarlotek jest szarlotka królewska, czyli szarlotka z kremem. Pieczemy wtedy:

wersja 1:  sam blat, a po wystygnięciu smarujemy go jabłkami ze słoika, ewentualnie z dodatkiem galaretki, i drugi sam blat, którego niczym nie smarujemy

wersja 2: jeden blat posypany bułką tartą i posmarowany jabłkami, i drugi blat z samego kruchego ciasta, którego niczym nie smarujemy.

W każdym razie mamy jeden zestaw ciasto-jabłka i jeden kruchy placek. Do tego trzeba zrobić masę karpatkową, można z proszku "masa do karpatki", można ugotować budyń i zimny rozetrzeć z masłem lub dobrą margaryną. Na jabłkach trzeba rozsmarować krem, a wierzch posypać obficie okruchami otrzymanymi z pokruszenia tego drugiego kruchego placka. 

Oczywiście, że przepisów na szarlotki istnieje nieskończenie wiele. Te są najbardziej tradycyjne. 

Jabłka ze słoiczka zawsze można doprawić cynamonem. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz