Matka Boża Częstochowska

 Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, mniej popularnie zwanej Matką Bożą Jasnogórską, jest bodaj najpopularniejszym w Polsce przedstawieniem Maryi. Można by się z dużą pewnością wygranej zakładać, że nie istnieje w Polsce kościół katolicki bez tego obrazu. W domach i bywało, i jest pod tym względem różnie i myślę, że nawet w przeszłości więcej było po domach dwuobrazowych kompletów typu Serce Jezusa-serce Maryi niż kopii Matki Bożej Częstochowskiej. Mimo to ten właśnie częstochowski obraz jest chyba najbardziej rozpoznawalny i najpowszechniej znany w Polsce. 

Obraz znajduje się w Częstochowie w klasztorze paulinów na Jasnej Górze, który stanowi docelowe miejsce wielu pielgrzymek zorganizowanych, prywatnych, pieszych i samochodowych z całej Polski. 

Klasztor został ustanowiony na Jasnej Górze w 1382 roku i mniej więcej od od tego czasu paulini, skądinąd zakon pustelniczy, opiekują się obrazem i przerabiają niekończące się tłumy turystów i pielgrzymów. Niektórzy mówią, że obraz przybył do paulinów dwa lata po założeniu klasztoru. Podobno jest dziełem wschodniego mnicha z X wieku, a być może nawet jakiegoś włoskiego artysty z XIV wieku, chociaż pobożne legendy lubią przypisywać jego autorstwo samemu świętemu Łukaszowi.  W 1430 roku klasztor został napadnięty, obrabowany, a obraz zniszczono. Pozostałością tamtego napadu są widoczne na twarzy i szyi Maryi ślady po mieczu czy po szabli.
 
Obraz odnowiono i obecnie znajduje się on w klasztornej kaplicy. Uważany jest za cudowny i są opisy przypadków, kiedy modlący się przed nim ludzie odzyskiwali zdrowie czy otrzymywali inne łaski. Obraz można oglądać w wielu hm wersjach, dlatego że w ciągu wieków powstawały do niego przeróżne sukienki, czyli nakładki wykonane z cennych metali i drogich kamieni. Podobno teraz istnieje dziesięć takich sukienek. Przykładowe dwie  pokazałam na dole wpisu.

Sukienki na obrazie na Jasnej Górze są co jakiś czas zmieniane, ale najpopularniejsze są kopie oryginalnej, nieubranej wersji, która jest na samej górze wpisu. 

Kościół w Polsce obchodzi uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz