Święty Benedykt jest uważany za jednego z najważniejszych świętych Kościoła. Nosi tytuł Patrona Europy i jego dzień w kalendarzu liturgicznym (11 lipca) jest świętem. Jest ważny dlatego, że napisał zakonną regułę (dla benedyktynów), do tego regułę mądrą jak rzadko kiedy. I w zasadzie tyle wiemy o nim na pewno. :)
Podobno Benedykt urodził się koło 500 roku w Nursji we Włoszech. Podobno miał siostrę-bliźniaczkę Scholastykę (również upamiętnioną w liturgii Kościoła, chociaż ostatnio coraz częściej wysuwa się wątpliwości, czy istniała). Benedykt studiował w Rzymie, potem prowadził życie pustelnika - i wtedy zaczęli się koło niego gromadzić uczniowie.

Z nich stworzył pierwszy zakon benedyktynów na Monte Cassino. I dla nich tą regułę napisał. Umarł w 547 roku.Słynna dewiza benedyktynów: ora et labora, czyli módl się i pracuj,
odzwierciedla duchowość świętego Benedykta i drobną rewolucję, której w
Kościele dokonał. Z jednej strony podkreślił wagę modlitwy, z drugiej
wymagał od swoich zakonników zwyklej prac, często na roli - mówi się, że
to zakonnicy świętego Benedykta ucywilizowali rolnicze społeczeństwo
Europy. Na regule świętego Benedykta oparło swe reguły wiele innych
zakonów, istniejących i posługujących się tą regułą do dziś:
cystersi, kameduli, trapiści i (oczywiście) benedyktynki.

Benedyktynów i benedyktynki można z grubsza poznać po czarnym habicie przepasanym skórzanym pasem, ale inne zakony mają podobne habity, a i benedyktynek jest kilka odmian. W Polsce najsłynniejszy klasztor benedyktynów jest w Tyńcu (niedaleko Krakowa).
Świętego Benedykta często rysują w stroju opata, z księgą reguły w ręce. Czasem dorysowują mu kielich z wijącym się jadowitym wężem, co nawiązuje do jakiejś (nieudanej) próby trucia go przez niechętnych mu ludzi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz