święty Jan Nepomucen

żył w XIV wieku w Czechach, urodził się w Nepomuku (stąd Nepomucen).  Był księdzem. Był torturowany i w końcu został zamordowany w zatargu pomiędzy królem czeskim Wacławem a arcybiskupem Pragi, podobno poszło o to, że nie wyjawił tajemnicy spowiedzi, a król chciał się koniecznie dowiedzieć, z czego spowiadała się jego żona.

Świętego Jana utopiono w Wełtawie, dlatego prędko stał się patronem od zapobiegania powodziom i jego figurki i kapliczki często stawiano nad brzegami rzek, przy mostach i przeprawach przez rzeki. Oprócz tego jest patronem spowiedników i spowiadających się. Na obrazkach występuje w stroju księdza trzymającego krzyż i często gdzieś w tle ma rzekę i most, czasem rysują go z symbolami tajemnicy: kłódką, kluczem, zapieczętowanym pismem, czasem z łacińskim słowem "tacui" - milczałem.

Święty Jan Nepomucen jest jednym z popularniejszych świętych w Polsce w sensie wizerunkowym, jego życiorys rzadko kto zna, ale jeśli w kapliczce nie stoi Matka Boska, to na 90% stoi tam właśnie święty Jan Nepomucen.




Figurki świętego Jana Nepomucena często ustawiane są na kolumnach w pobliżu rzek albo we wsiach położonych w pobliżu rzek. Często takie kolumny służą oznaczaniu poziomu wody przy kolejnych powodziach i podtopieniach.


W liturgii święty Jan Nepomucen ma tylko wspomnienie dowolne w dniu 21 maja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz