Pusty grób Pański pozostaje najczęściej dekoracją kościoła do końca kwietnia, chyba że... kwiatki wcześniej padną. :) W grobie Pańskim nie powinno być figury zmarłego Jezusa - powinna być wyjęta, a nie tylko przykryta płótnem, znaczy powinno być wyraźnie widać, że jej nie ma, a nie udawać, że jej nie ma, podczas gdy wszyscy wyraźnie widzą, że jest (a udają, że nie widzą - znaczy dorośli udają, dzieciom wytłumaczyć zmartwychwstanie przy takim grobie Pańskim jest baaaaardzo trudno...). Czasem w miejscu, gdzie stała monstrancja, ustawia się figurkę Jezusa zmartwychwstałego, ale w większości kościołów figurkę tę ustawia się na mszalnym ołtarzu.
Do Zesłania Ducha Świętego przy ołtarzu stoi też świeca paschalna i krzyż z założoną czerwoną stułą.
Paschał to wielka świeca (ma starczyć na rok) zapalana w czasie mszy w okresie wielkanocnym (w wersji oszczędnościowej w niedziele i święta), a ponadto w czasie chrztów i pogrzebów. Na paschale jest najczęściej jakiś obrazek dotyczący zmartwychwstania, litery alfa i omega, mówiące o Jezusie jako początku i końcu wszystkiego, aktualna data, ogłaszająca Go Panem czasu i teraźniejszości, krzyż i pięć czerwonych gwoździ, symbolizujących Jego mękę. Światło paschału (wnoszonego w wigilię paschalną do ciemnego kościoła) symbolizuje zwycięstwo nad śmiercią.
Dekoracje wielkanocne w kościele, skromne i maleńkie, zwykle giną w powodzi kwiatów i dostawianych czasem w dniu 1 maja dekoracji Maryjnych czy trochę później dekoracjach z okazji 1 komunii. Ale są, trzeba je tylko umiejętnie wytropić :).
Figurę Zmartwychwstałego należy usunąć przed/po pierwszych nieszporach Wniebowstąpienia Pańskiego, takie są przepisy.
OdpowiedzUsuńaż zaobserwuję, kiedy u nas zniknie. :) Bo mam wrażenie (nie wiem czy słuszne), że sprząta się ją na pierwsze komunie :P zupełnie bez związku z okresem wielkanocnym i jego końcem. No w sumie to _przed_ pierwszymi nieszporami Wniebowstąpienia jest, tia :)
Usuń