wielkanocne dekoracje kościoła

to przede wszystkim mnóstwo kwiatów, pusty grób Pański (czasem także pusta ciemnica), świeca paschalna, figurka Jezusa zmartwychwstałego i krzyż z czerwoną stułą.

Jako pierwsza z dekoracji kościoła znika zazwyczaj ciemnica - często nie ma jej już w Wielką Sobotę, czasem w Wielki Piątek zostaje przedekorowana na grób Pański, a czasem stoi sobie przez  kilka pierwszych dni oktawy wielkanocnej.

 Pusty grób Pański pozostaje najczęściej dekoracją kościoła do końca kwietnia, chyba że... kwiatki wcześniej padną. :) W grobie Pańskim nie powinno być figury zmarłego Jezusa - powinna być wyjęta, a nie tylko przykryta płótnem, znaczy powinno być wyraźnie widać, że jej nie ma, a nie udawać, że jej nie ma, podczas gdy wszyscy wyraźnie widzą, że jest (a udają, że nie widzą - znaczy dorośli udają, dzieciom wytłumaczyć zmartwychwstanie przy takim grobie Pańskim jest baaaaardzo trudno...). Czasem w miejscu, gdzie stała monstrancja, ustawia się figurkę Jezusa zmartwychwstałego, ale w większości kościołów figurkę tę ustawia się na mszalnym ołtarzu.

Figurka Jezusa zmartwychwstałego, zwykle w czerwonej szacie męczennika, z czerwoną chorągwią zwycięstwa oznaczoną krzyżem (ta chorągiew wróci przy symbolu Baranka paschalnego), z ręką wzniesioną w geście zwycięstwa i/lub błogosławieństwa, z wyraźnie widocznymi ranami na nogach, rękach i w boku, mówi o realności i męki, i zmartwychwstania Jezusa. Figurka najczęściej stoi na ołtarzu mszalnym aż do końca okresu wielkanocnego (do niedzieli Zesłania Ducha Świętego) powinna stać do Wniebowstąpienia.





Do Zesłania Ducha Świętego przy ołtarzu stoi też świeca paschalna i krzyż z założoną czerwoną stułą.

Paschał to wielka świeca (ma starczyć na rok) zapalana w czasie mszy w okresie wielkanocnym (w wersji oszczędnościowej w niedziele i święta), a ponadto w czasie chrztów i pogrzebów. Na paschale jest najczęściej jakiś obrazek dotyczący zmartwychwstania, litery alfa i omega, mówiące o Jezusie jako początku i końcu wszystkiego, aktualna data, ogłaszająca Go Panem czasu i teraźniejszości, krzyż i pięć czerwonych gwoździ, symbolizujących Jego mękę. Światło paschału (wnoszonego w wigilię paschalną do ciemnego kościoła) symbolizuje zwycięstwo nad śmiercią.

Czerwona stuła na krzyżu (zwykle jest to specjalna, malutka stuła, miniatura stuły używanej przez księży) mówi o tym, że Chrystus jest kapłanem, który złożył w ofierze samego siebie za nasze grzechy i zmartwychwstał, dając nam zbawienie - tak więc jest jednocześnie kapłanem i barankiem ofiarnym. Symbol przypomina tę samą rzeczywistość mszy i ofiary krzyża.






Dekoracje wielkanocne w kościele, skromne i maleńkie, zwykle giną w powodzi kwiatów i dostawianych czasem w dniu 1 maja dekoracji Maryjnych czy trochę później dekoracjach z okazji 1 komunii. Ale są, trzeba je tylko umiejętnie wytropić :).


2 komentarze:

  1. Figurę Zmartwychwstałego należy usunąć przed/po pierwszych nieszporach Wniebowstąpienia Pańskiego, takie są przepisy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. aż zaobserwuję, kiedy u nas zniknie. :) Bo mam wrażenie (nie wiem czy słuszne), że sprząta się ją na pierwsze komunie :P zupełnie bez związku z okresem wielkanocnym i jego końcem. No w sumie to _przed_ pierwszymi nieszporami Wniebowstąpienia jest, tia :)

      Usuń