o kasztanach

Kasztany, a w zasadzie kasztanowce (ale i tak wszyscy ludzie mówią: kasztany) to duże drzewa parkowe, kwitnące na początku maja, najczęściej na biało. Kwitnienie kasztanów w świadomości Polaków łączy się z maturami i od zawsze się mówiło, że "jak kwitną kasztany, to się uczą barany".

Kasztany wyrastają w wielkie drzewa i są zbyt duże do większości ogródków. Często rosną przy ulicy, a można je znaleźć także w parkach, ogrodach botanicznych i arboretach.
Istnieją odmiany kasztanowca o kwiatach pełnych


a także gatunek kasztanowca czerwonego, o kwiatach w różnych odcieniach czerwieni



i kasztanowiec żółty, mało ozdobny, hodowany jako ciekawostka.


Kasztany w ostatnich latach cierpią u nas z powodu plagi objadających je owadów. Nazywa się toto wdzięcznie szrotówek kasztanowcowiaczek i powoduje, że kasztany żółkną i tracą liście już w sierpniu. Drzewa są osłabione i w krańcowych przypadkach zamierają. Owad atakuje też jawory. Walczy się z nim przyczepiając do drzew lepy, wygrabiając stare liście, w których mógłby zimować i wstrzykując w drzewa jakieś specjalne substancje. Podobno kasztanowce radzą sobie z tą zarazą coraz lepiej, podobno też nasze sikorki nauczyły się szrotówka zjadać.

A prawdziwy kasztan też u nas rośnie, chociaż często podmarza i wymarza. A wygląda tak:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz