3 maja

3 maja jest podwójnym świętem. Jego pierwszy wymiar to święto narodowe i rocznica uchwalenia drugiej w świecie konstytucji (uchwalona 3 maja 1791 r.) Drugi wymiar to uroczystość Matki Bożej Królowej Polski w odwołaniu do ślubów króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 r., koronacji obrazu jasnogórskiego w 1717 r. i decyzji papieża z (dopiero) 1920 r., aby taka uroczystość w liturgii Kościoła polskiego była obchodzona, a potem ślubów jasnogórskich Wyszyńskiego z 1966 r.

 Konstytucja 3 maja, uchwalona przez słynny Sejm Czteroletni, miała przezwyciężyć wady przestarzałego i skorumpowanego systemu władzy opartego na wolnej elekcji, czyli wybierania króla przez szlachtę. Miała być wprowadzona monarchia dziedziczna, zniesiono liberum veto, mieszczanie i chłopi mieli uzyskać więcej praw.
Konstytucja była w mocy około jednego roku, potem była Targowica i kolejne rozbiory, ale pozostaje symbolem dużej na owe czasy postępowości i dobrych reform państwowych.

Obecnie 3 maja jest świętem narodowym i odbywają się tego dnia uroczyste msze, parady wojskowe, składanie kwiatów przy patriotycznych pomnikach i inne uroczystości, okraszone odpowiednią liczbą odpowiednich przemówień, ale tak jest dopiero od mojej maturalnej klasy :P, czyli od roku 1990. Wcześniej ani nie był to dzień wolny od pracy, ani żadne uroczystości nie miały się prawa odbywać, a msze za ojczyznę i uroczystości pod różnymi patriotycznymi pomnikami były organizowane na granicy wykroczenia :P. Kościół miał swoje święto Królowej Polski i to był niezły pretekst do uczestnictwa w takiej mszy, zwykle wieczorem.

Obecnie uroczystość NMP Królowej Polski nie jest świętem nakazanym, czyli nie ma tego dnia obowiązku bycia na mszy, ale wielu ludzi w kościele się pojawia, chociaż niekoniecznie na mszach w intencji ojczyzny. Gdyby 3 maja wypadł w piątek, nie ma postu.

Tytuł Matki Bożej Królowej Polski pojawia się (oprócz tekstów liturgicznych na dzień 3 maja) w polskiej wersji litanii loretańskiej, w wielu utworach poetyckich i pieśniach Maryjnych. Najbardziej znane to chyba "Z dawna Polski Tyś Królową", "Jasnogórska Pani, Tyś naszą hetmanką", "Jak szczęśliwa Polska cała" (do wyguglania melodie i teksty). Modlitwą mówiącą o Maryi Królowej Polski jest Apel Jasnogórski, odśpiewywany codziennie na Jasnej Górze i okazjonalnie w wielu innych miejscach.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz