święto Trzech Króli

czyli w liturgii uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzimy 6 stycznia.
W Biblii jest historia mędrców (nie królów i nie wiemy ilu), którzy szukali małego Jezusa, żeby Mu oddać hołd należny Królowi i złożyć dary - złoto, kadzidło i mirrę. Tradycja - z powodu trzech darów - uznała, że mędrców było trzech, i przypisała im trzy znane wówczas kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. Nadała im też imiona: Kacper, Melchior i Baltazar.

Skądkolwiek pochodzili i ilukolwiek ich było, mędrcy byli przedstawicielami narodów pogańskich, dlatego liturgia wizytę "trzech króli" określa nazwą "objawienie Pańskie", czyli ukazanie się/przedstawienie się Jezusa jako Zbawcy, i to wszystkich narodów, nie tylko Żydów, jako Mesjasza uznanego także przez narody pogańskie. Bo dary mędrców ukazują ich wiarę w Mesjasza i wskazują na Jezusa jako Chrystusa-Mesjasza, Króla, Boga i Zbawcę. Złoto jest darem dla Króla, kadzidło dla Boga, mirra dla Tego, który miał umrzeć, żeby dać życie światu.

Ale liturgia objawienia Pańskiego to więcej niż hołd "trzech króli". Kościół łączy w liturgii tej uroczystości trzy wydarzenia, które objawiły Jezusa jako Mesjasza, Boga i Zbawcę: pokłon mędrców, chrzest Jezusa w Jordanie i wesele w Kanie Galilejskiej. Wszystkie trzy wydarzenia są jednym objawieniem Pańskim, ukazaniem się Jego chwały.

Chrzest Jezusa dlatego, że objawił Go  jako umiłowanego Syna Ojca i Mesjasza namaszczonego Duchem Świętym.

Wesele w Kanie dlatego, że objawiło Go jako Boga mocnego, stojącego ponad naturą, Pana rzeczywistości i Oblubieńca Kościoła.
O tym samym zresztą mówił Jan Chrzciciel, przyjaciel Oblubieńca, zwiastun Baranka Bożego, który miał zgładzić grzechy świata. O tym samym mówiły trojakie dary mędrców. I dlatego te trzy wydarzenia oddzielone w chronosie są jednym wydarzeniem w liturgii, w kairosie - uroczystością Objawienia Pańskiego.

 W uroczystość Objawienia Pańskiego święci się w kościołach złoto, kadzidło i kredę. A najpopularniejsza kolęda śpiewana 6 stycznia to oczywiście ta:




6 stycznia jest w Polsce dniem wolnym od pracy. A jeśli Trzech Króli wypada w piątek, to nie ma piątkowego postu. Święto Trzech Króli jest dla katolików obowiązkowym dniem uczestnictwa w Mszy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz