święty Maksymilian

Święty Maksymilian, czyli Rajmund Kolbe, urodził się w 1894 r. w Zduńskiej Woli. Pochodził z bardzo wierzącej rodziny. Podobno jako kilkunastoletni chłopak  miał objawienie Matki Bożej, która zaprezentowała mu dwie korony do wyboru: białą czystości i czerwoną męczeństwa. Rajmund wybrał obie. 

W 1910 roku rozpoczął nowicjat u franciszkanów, otrzymał tam imię Maksymilian. Po kilku latach złożył śluby wieczyste i wpadł na pomysł, że założy Rycerstwo Niepokalanej. Celem tego stowarzyszenia miała być walka duchowa o nawrócenie grzeszników. W międzyczasie Maksymilian zrobił doktorat z teologii i otrzymał święcenia kapłańskie. Potem pracował jako wykładowca w seminarium w Krakowie, werbując przy okazji kleryków do swojego Rycerstwa. Z czasem do stowarzyszenia włączyli się także świeccy. Po zatwierdzeniu stowarzyszenia przez Rzym, Maksymilian zaczął wydawać gazetkę pod tytułem "Rycerz Niepokalanej". Gazetka ukazuje się do dziś od 1922 roku. Pamiętam takie stare numery "Rycerza" znajdowane na strychu u babci... 



Dzieło Rycerstwa Niepokalanej rozkwitło po otrzymaniu przez franciszkanów kawałka ziemi w miejscowości Teresin, gdzie Maksymilian wybudował kaplicę i klasztor pod nazwą Niepokalanów.  W 1930 roku Maksymilian, mimo że zmagał się już wtedy z gruźlicą,  z czterema innymi zakonnikami pojechał do Japonii na misje, gdzie założył japońską wersję Niepokalanowa i wydawał "Rycerza" po japońsku. Do Polski wrócił w 1936 roku. Przed wojną zdążył jeszcze uruchomić radiostację Niepokalanów. 

Potem wybuchła wojna. W 1941 r.  franciszkanie z Niepokalanowa zostali aresztowani. Maksymiliana wywieziono do Oświęcimia. W lipcu 1941 r., po ucieczce jednego z więźniów, hitlerowcy wybrali dziesięciu innych, by za karę ponieśli śmierć głodową. Miało to odstraszyć innych od ewentualnych prób ucieczki. Maksymilian dobrowolnie zgłosił się na śmierć  zamiast innego więźnia wyznaczonego do bunkra głodowego, ponieważ ten miał rodzinę. Po dwóch tygodniach, kiedy jeszcze nie zdążył umrzeć z głodu, hitlerowcy dobili go zastrzykiem z trucizną. 

Maksymilian był beatyfikowany w 1971 roku, kanonizowany w 1982. Jego wspomnienie Kościół obchodzi 14 sierpnia. 


W Niepokalanowie do dziś znajduje się klasztor franciszkański.


Niepokalanów w Japonii także przetrwał, jako jedna z nielicznych budowli ocalałych po zrzuceniu bomby atomowej na Nagasaki.

Do dziś także ukazuje się "Rycerz Niepokalanej", istnieje też ciągle Rycerstwo Niepokalanej, chociaż nie jest chyba najpopularniejszym z katolickich stowarzyszeń. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz