czyli chyba najpopularniejsi święci Kościoła, obchodzą uroczystość liturgiczną 29 czerwca. Uważani są za dwa filary Kościoła.
Piotr był jednym z apostołów i jest uznawany za najważniejszego apostoła, reprezentującego władzę w Kościele (pierwszy papież) - stąd symbol kluczy Piotra, kluczy Królestwa Niebieskiego, którego otwieranie lub zamykanie wiąże się z władzą Kościoła odpuszczania lub nieodpuszczania grzechów.
Piotr, a właściwie Szymon, był rybakiem. Towarzyszył Jezusowi we wszystkich (poza ukrzyżowaniem) najważniejszych momentach życia. On wypowiadał się w imieniu pozostałych apostołów, on usłyszał, że jest skałą (Petros), na której Chrystus wybuduje Kościół. On po Zesłaniu Ducha Świętego jako pierwszy przemawiał publicznie, głosząc zmartwychwstanie Jezusa. Za głoszenie ewangelii siedział w więzieniu, a potem został zabity - ukrzyżowany, jak mówi tradycja, głową w dół, bo nie zgodził się umierać taką samą śmiercią jak Jezus.
Paweł, początkowo Szaweł, był gorliwym faryzeuszem (taki odłam judaizmu) i wsławił się najpierw prześladowaniem chrześcijan, których (w tym świętego Szczepana) zabijał gdzie i jak się dało, przekonany, że zwalcza niebezpieczną sektę. Nawrócony pod Damaszkiem, poświęcił się pracy misyjnej wśród pogan (nie żydów), wiele podróżował, głosząc ewangelię, i był za to bity, więziony, raz nawet próbowali go ukamienować. Paweł w końcu też został zamordowany - ścięto go mieczem. Nazywają go Apostołem Narodów.
Święci Piotr i Paweł nie umarli tego samego dnia, najpierw zabito Piotra, potem Pawła. Utarło się jednak łączyć dzień ich śmierci w jedną uroczystość.
Święty Piotr jest autorem dwóch biblijnych listów, święty Paweł popełnił tych listów kilkanaście. W sumie są to dwie postacie chyba najważniejsze w pierwotnym Kościele i to oni zdecydowali w dużej mierze o tym, jaki Kościół jest. Ciekawe, że był etap, kiedy mocno kłócili się między sobą. Pogodził ich pierwszy sobór Kościoła, zwany soborem jerozolimskim, gdzie generalnie przeszła wersja Pawła. I chyba się pogodzili, skoro teraz obchodzą jedno święto. :) Jeśli uroczystość świętych Piotra i Pawła wypada w piątek, nie ma piątkowego postu.
A z ciekawych zwyczajów ludowych - w dzień Piotra i Pawła obowiązywał zakaz chodzenia do lasu, "bo ugryzie żmija".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz