W poście niżej :) na zdjęciach jest pokazane, jak robić wianuszek z liści piołunu. Oczywiście, że można robić wianuszki i z piołunu, i z czego się podoba - proponowałabym tylko uważać z roślinami trującymi :) - ale tradycyjne wianuszki robi się u nas z:
mięty
Mięta rośnie w ogrodach, jest też kilka gatunków dzikiej mięty, która rośnie zwykle w miejscach wilgotnych. Na wianuszki najbardziej nadaje się mięta kędzierzawa - ta z okrągłymi, pomarszczonymi listkami. Miętę (i wiele innych ziół) można kupić w doniczkach w sklepach ogrodniczych albo w supermarketach (sprzedawana w doniczkach jako przyprawa) i posadzić sobie w ogrodzie.
kocimiętki, zwanej u nas melisą :P
Kocimiętkę właściwą, kwitnącą na biało lub jasnoróżowo, w odróżnieniu od ozdobnych odmian kocimiętki, kwitnących na niebiesko, można czasem spotkać w starszych ogrodach. U nas zwana "melisą" ze względu na podobne działanie uspokajające rosła pod płotem od wiek wieków, rośnie też w moim ogrodzie. Pachnie bodaj intensywniej niż prawdziwa melisa, rozsiewa się sama i rośnie, gdzie chce i gdzie jej nie wyrwę.
prawdziwej melisy
Dla odmiany, prawdziwej melisy u nas nie było - może dlatego, że trudno ją ususzyć, najczęściej w suszeniu czernieje. W wiankach też szybko "klapie" i nie wygląda ładnie. Najlepiej sprawdza się... w dzbanku wody z cytryną. :)
rumianku
Rumianek masowo rósł przy wiejskich drogach i na miedzach. Nigdy się go nie uprawiało, zawsze był. W wiankach niezawodny, ładny nawet po ususzeniu.
krwawnika
Krwawnik masowo porasta wszelkie nieużytki i przydroża, po ususzeniu wygląda niemal tak samo, jak przed :), dlatego w wiankach jest mile widziany.
lipy
Jeśli lipowe drzewa kwitną w oktawę Bożego Ciała, warto urwać gałązkę (uwaga na pszczoły!) i uwić wianuszek z kwitnących skrzydlaków.
jaśminu
jeśli akurat kwitnie jaśmin, na wianuszki wybiera się najmniejsze gałązki z najmniejszymi kwiatkami, raczej w pączkach - rozwinięte opadają.
kopytnika
Kopytnik rośnie w lasach i w cienistych częściach ogrodów. Na wianuszki wybiera się jak najmniejsze listki.
koniczyny białej
Biała koniczyna rośnie wszędzie, nawet na miejskich trawnikach.
koniczyny czerwonej
Koniczyna czerwona też rośnie wszędzie i też spotyka się ją nawet na trawnikach, ale zakwita później niż jej biała kuzynka.
chabrów
Chabry, czyli bławatki, są pospolitym chwastem na polach, ostatnio można kupić nasionka i zasiać sobie chabry w ogródku - w różnych kolorach i odcieniach.
dziurawca
Dziurawiec zawsze rósł na nieużytkach i na miedzach, u mnie rośnie w ogrodzie dlatego, że go oszczędzam, ilekroć wyrośnie jako chwast :). Cenna roślina lecznicza, u nas zbierało się go koszami i suszyło na zimę - ale uwaga! Dziurawiec zwiększa wrażliwość na promieniowanie, w tym słoneczne, nie stosować w upały, bo słońce poparzy, ani przy (radio i chemio)terapiach przeciwrakowych. Generalnie uważać przy mieszaniu dziurawca z lekami, jak na zioło ma bardzo silne działanie, lepiej skonsultować z lekarzem. A w wiankach jest nieszkodliwy i ładnie wygląda.
rozchodnika
Rozchodnik ostry rośnie dziko na piaskach i nieużytkach. W ogrodzie warto go posadzić nie tylko na nasłonecznionym skalniaku, ale i w jakimś cienistym miejscu, gdzie zakwitnie później, kiedy u sąsiadów już przekwitł :). W wiankach trudny do obróbki, bo bardzo kruchy, ale zachowuje świeżość tygodniami.
macierzanki i tymianku
jeśli zdążą zakwitnąć, ich kwitnące główki to świetny materiał na wianuszki. Niestety, szybko więdną, więc trzeba je rwać i wić w ostatniej możliwej chwili.
Macierzanka rośnie dziko w suchych miejscach, nawet na suchych trawnikach, ale wiele gatunków macierzanki i tymianek są do zakupienia w sklepach ogrodniczych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz