Kiedyś podstawowym elementem dekoracyjnym domu w czasie Wielkanocy był baranek. Ten poświęcony w koszyczku w Wielką Sobotę.
Pierwsze baranki były z cukru.
Po świętach dzieci miały obowiązek takiego baranka zjeść. :) Ponieważ u nas w domu dzieci za zjadaniem cukru jakoś nie przepadały, szybko przekwalifikowaliśmy się na baranka z plastiku. Miał tę zaletę, że można było go ustawić w rzeżuchowej łączce.
Baranek jest symbolem baranka paschalnego z żydowskiej Paschy, który był typem Jezusa - ofiary zabitej za grzechy ludzi. Stąd baranki miały niegdyś chorągiewki z krzyżykiem - sztandar zwycięskiego Króla.
Rzeżuchę do baranka wysiewało się w Wielką Środę, wysiana później nie rosła, na specjalnym małym talerzyku z ligniną. Zresztą baranka można było ustawić choćby w kompozycji z kwiatów.
Albo na serwetce, zwłaszcza jeśli był to baranek z ciasta.
Teraz są baranki z białej czekolady, bywają robione z masła, z przeróżnych tworzyw i mas plastycznych, z ceramiki i gipsu, do wyboru do koloru - coraz częściej, jak widać na zdjęciach, bez chrześcijańskiej chorągiewki.
BTW teraz mi się przypomniało - są diecezje, w których Caritas rozprowadza przed Wielkanocą właśnie baranki z cukru. Pisałam przy okazji chlebków dobroci, że chlebki, świece i jeszcze coś - no właśnie, baranki. :)
Z innych dekoracji świątecznych na Wielkanoc oczywiście był barwinek.
Barwinek rósł kiedyś w każdym ogródku, gdzieś w cienistym zakątku podwórza albo w krzakach "za drogą", posadzony specjalnie po to, żeby było czym dekorować koszyczek w Wielką Sobotę i wielkanocny stół, a także z czego uwić palmę i wianuszki na groby na Wszystkich Świętych.
Barwinek ma zimozielone liście, które u nas zawsze w tych celach wykorzystywano.
Podobno ten fioletowy to dzika forma barwinku, w ogródkach od zawsze był ten błękitny.
A istnieje też biały barwinek.
W bardziej lesistych okolicach używano zamiast barwinka listków borówki.
Natomiast bukszpan, obecnie popularna roślina dekoracyjna na Wielkanoc, pojawił się u nas późno, bodaj już po roku 2000.
Obecnie bukszpan rośnie w prawie każdym ogrodzie i jest częściej wykorzystywany jako dekoracja, chociaż ma tę wadę, że po zasuszeniu bardzo szybko zblaknie na bladożółty kolor. Palmy wielkanocne z barwinku uschną na zielony kolor, palmy z bukszpanu będą wypłowiałe.
Bukszpan i barwinek bardzo łatwo rozmnażają się przez sadzonki, zakupione na święta bukieciki często puszczają korzenie już we flakoniku, można też próbować je ukorzenić w ziemi pod słoikiem albo woreczkiem foliowym
:klik: i za kilka lat dochować się własnych dekoracji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz