oktawa Wielkanocy i okres wielkanocny

Oktawa Wielkanocy to dni od niedzieli wielkanocnej do niedzieli Miłosierdzia Bożego - osiem dni, które w liturgii są jednym wielkim dniem świętowania Wielkanocy. W oktawie Wielkanocy wszystkie dni są uroczystościami, więc w piątek w oktawie Wielkanocy nie ma postu. Podczas mszy odmawia się "chwała na wysokości Bogu", pali się paschał, a ksiądz zakańcza mszę uroczystym "idźcie w pokoju Chrystusa, Alleluja".



 Kiedyś dni oktawy wielkanocnej nazywano "białym tygodniem", ponieważ ludzie ochrzczeni w wigilię paschalną przychodzili w ciągu tego tygodnia na msze w białych szatach. Stąd druga niedziela wielkanocna, zakończenie oktawy, dziś powszechnie znana jako niedziela Miłosierdzia Bożego, kiedyś funkcjonowała pod nazwą "Biała Niedziela".

Okres wielkanocny trwa do niedzieli Zesłania Ducha Świętego, czyli pięćdziesiąt dni. Liturgię sprawuje się głównie w białych szatach, na ołtarzu stoi figurka Jezusa zmartwychwstałego, a na krzyżu wisi czerwona stuła. Teoretycznie chyba powinien palić się paschał, praktycznie jeśli się pali, to w niedziele :). Śpiewa się pieśni wielkanocne, praktycznie tylko do końca kwietnia, bo w maju zaczyna się śpiewanie głównie pieśni maryjnych.
Okres wielkanocny to czas obowiązkowej dla katolików komunii "w czasie wielkanocnym" - oczywiście poprzedzonej spowiedzią w sensownym odstępie czasowym. Nie wiem, czy jest to kwestia przepisu jakiegoś, czy tylko ludowej pobożności, ale słyszałam o trzech interpretacjach czasowych "komunii w czasie wielkanocnym": 1. w okresie wielkanocnym stricte, czyli od wigilii paschalnej do niedzieli Zesłania Ducha Świętego, 2. w czasie przedłużonym o jeszcze jeden tydzień do Niedzieli Świętej Trójcy i nawet 3. w szeroko rozumianym "czasie paschalnym", czyli od Popielca do Świętej Trójcy. Podejrzewam, że istnieje kombinacja "od Popielca do Świętego Ducha". Myślę, że ma to związek z przemianowaniem Wielkiego Postu na Przygotowanie Paschalne :P - bo tak się to ponoć teraz nazywa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz