litania loretańska

Generalnie litania to długaśna modlitwa, w której powtarzane są wezwania do Boga albo jakiegoś świętego, spisane w jakiejś kolejności. Wezwań bywa kilkadziesiąt i określają one jakieś cechy Boga lub świętego. Jeśli wezwania skierowane są do Boga, odpowiada się: zmiłuj się nad nami, jeśli do świętego: módl się za nami.
Każda porządna litania zaczyna się wezwaniami do Boga (zwykle greckim Kyrie, eleison) i kończy takoż (zwykle trzykrotnym "Baranku Boży").

Litania loretańska to chyba najpopularniejsza litania do Matki Bożej, jest w każdej książeczce do nabożeństwa, jest tutaj :klik: , i tą litanię się śpiewa na nabożeństwach majowych. Często jest zadawana na spowiedzi "za pokutę", wtedy trzeba wziąć książeczkę (lub otworzyć internet), siąść sobie i odczytać po kolei wezwania litanii, dodając po każdym "zmiłuj się nad nami" lub "módl się za nami", jak w przepisie. Zajmie to jakieś 5 minut.

Po litanii może być jeszcze antyfona werset, czyli krótka modlitewka typu pytanie - odpowiedź (np: Módl się za nami, święta Boża Rodzicielko/abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych) - w kościele ksiądz mówi pierwszą część, ludzie odpowiadają drugą, jeśli ktoś chce się modlić w domu, czyta sobie całość sam. Po wersecie może być jeszcze "Módlmy się" i krótka modlitwa, w kościele czyta ją ksiądz, w domu można sobie samemu ją przeczytać.

Litania loretańska podobno bywała odmawiana już w XII wieku, jej tekst został zatwierdzony w XVI wieku, a nazwa pochodzi od Loreto, miejscowości we Włoszech, gdzie była szczególnie popularna. W Loreto jest sanktuarium "domku nazaretańskiego", zbudowanego ponoć z kamieni przywiezionych z Nazaretu. Potem podobne domki budowano w całej chrześcijańskiej Europie, domki loretańskie są też w Polsce.

4 komentarze: