W Wielki Czwartek odprawiane są aż dwie msze :). Najpierw około godziny 9.00 - 10.00 rano w katedrach Msza krzyżma, podczas której jest poświęcenie olejów świętych, między innymi tych, które używa się do namaszczania chorych.
Biskup poświęca oleje dla wszystkich parafii w swojej diecezji. I zwykle jeden ksiądz z każdej parafii mszę krzyżma koncelebruje, więc w katedrze jest niezły tłumek.
Większość ludzi świeckich, zwłaszcza mieszkających poza miastem, w którym jest katedra, na mszy krzyżma nie bywa.
W Wielki Czwartek wieczorem rozpoczyna się Triduum Paschalne. Wtedy we wszystkich parafiach (na ogół na 18.00) odprawia się wieczorna liturgia Wieczerzy Pańskiej.
Liturgia Wielkiego Czwartku zaczyna się uroczystą mszą, podczas której czytania nawiązują do ustanowienia Eucharystii (zaczynając od motywu starotestamentowego paschalnego baranka). A po kazaniu w wielu parafiach następuje obrzęd umycia nóg, wzorowany na opicie, jak Jezus mył nogi swoim uczniom. Nogi najczęściej myje proboszcz parafii (i najczęściej do obrzędu zdejmuje ornat :)
Podczas obrzędu mycia nóg śpiewa się jakąś pieśń, najczęściej dotyczącą przykazania miłości, i wtedy po raz pierwszy można zauważyć, że nie grają organy. Śpiewa się bez akompaniamentu. Organy odezwą się dopiero na liturgii paschalnej w Wielką Sobotę. Kiedyś organista na Triduum schodził na dół, siadał w pierwszej ławce kościoła i z niej prowadził śpiewy. Na czas Triduum milkną też kościelne dzwony, dzwonki i dzwoneczki - ministranci używają kołatek, takich drewnianych stukadełek.
Po mszy ksiądz z procesją, złożoną głównie z ministrantów, przenosi Najświętszy Sakrament do tak zwanej ciemnicy, co ma upamiętniać noc spędzoną przez Jezusa w więzieniu. Ciemnica to takie "zapasowe tabernakulum" w którymś z bocznych ołtarzy, dekorowane na czas Wielkiego Postu tak, żeby przypominało więzienie.
W wielu kościołach to "normalne" tabernakulum przez cale Triduum jest puste i otwarte, nie świeci się lampka. Najświętszy Sakrament jest gdzie indziej.
Podczas przenoszenia Najświętszego Sakramentu do ciemnicy śpiewa się (czasem nawet wszystkie zwrotki) "Przed tak wielkim Sakramentem" - za udział w tym śpiewie można pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust.
Po odśpiewaniu tej pieśni i krótkiej modlitwie wszyscy się w ciszy rozchodzą. Na koniec liturgii nie ma błogosławieństwa - będzie dopiero na koniec Triduum, Trój-dnia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz