jeszcze o choinkach

Podobno choinka symbolizuje drzewo z raju, z bombkami-jabłkami (a jeśli tak, to łańcuch zawsze kojarzył mi się z wężem:P) i gwiazdą na czubku ogłaszającą Boże zwycięstwo. Nie wiem, czy to tak, czy to tylko ładna dekoracja z zimozielonego (nawiasem pisząc, symbolizującego życie wieczne) drzewa.

Na choinki używa się u nas najczęściej świerków i jodeł, rzadziej sosen. Obecnie większość choinek pochodzi z plantacji, a nie z lasu - nie są drogie, w supermarkecie można kupić przy szczęściu jodłę za dwie dychy (cena autentyczna z 23 grudnia wieczorem), no i zwykle są ładniejsze niż kradzione w lesie po ciemku :P.

To są choinki świerkowe.
Dużo rzadsze, trochę droższe i prawdopodobnie trwalsze (nie wiem, nigdy nie miałam takiej choinki) są choinki ze srebrnego świerka.

Choinki świerkowe są najpopularniejsze, zielone, pachnące, kłujące :) i niestety bardzo szybko tracące igły. Kto kupuje choinkę z ciętego świerka, raczej nie potrzyma jej w domu po Nowym Roku.

Świerk na naturalnych stanowiskach rośnie tylko na północnym wschodzie (świerk z Prus, angielski spruce, tak?:) i południu Polski.
Poza tym jest często sadzony wszędzie jako popularne drzewo ozdobne, w dziesiątkach odmian dużych i małych, zielonych i niebieskich (tzw. srebrnych). Świerk wymaga sporej wilgotności i dobrej gleby, bo korzeni się płytko - i potrafi się przewrócić przy silniejszym wietrze.

Świerk ma długie, wąskie szyszki, po dojrzeniu wiszące w dół. Czasem są lepkie od żywicy - to zależy od odmiany świerka. U wielu odmian szyszki są zebrane w szczytowej partii drzewa (więc wróżby co do ostrości zimy, bo szyszki wszystkie na górze są, nic z zimą nie mają wspólnego, raczej z tym, na jaki świerk trafiliśmy akurat). Szyszki świerka opadają w całości, ale znaleźć je można na ziemi raczej wiosną i latem, nie zimą.

 Wiewiórki uwielbiają świerkowe szyszki i często je obgryzają.
 A tyle zostaje ze świerkowych szyszek po wiewiórkowej uczcie:

Na świerku, przy odrobinie szczęścia, można też nakryć krzyżodzioba
 albo grubodzioba.

Choinki jodłowe są droższe, ale trwalsze. Jodła potrafi się ususzyć na pieprz, ale igieł nie pogubi.

Jodła jest drzewem jeszcze bardziej wymagającym niż świerk, preferuje zdecydowanie wilgotniejsze stanowiska. A w Polsce rośnie raczej na południu i raczej wyspowo. Więcej jodeł jest w górach, bo tam więcej z reguły pada. W centralnej Polsce są liczne male miejsca, gdzie jodła rośnie (i są to rezerwaty).

Oprócz tego jodła jest sadzona jako drzewo ozdobne. I może paradoksalnie, ale do popularności jodły jako drzewka ozdobnego przyczyniły się choinki. Te w doniczkach. Wiele ogródkowych jodeł zaczynało jako świąteczne, doniczkowe drzewko.

Szyszki jodły stoją pionowo do góry (na każdym etapie dojrzałości), a po dojrzeniu nie opadają, tylko rozsypują się w sieczkę na drzewie. Występują z reguły też w częściach wierzchołkowych drzewa. U niektórych odmian mogą być niebieskie, u niektórych oblepione żywicą. U wielu jodeł szyszki robią wrażenie kudłatych :), bo wystają z nich takie drobne łuski, na których w środku są nasiona (łuski okrywające nie są kudłate:).

Czasem w lecie można znaleźć całą szyszkę jodłową na ziemi, jeśli spadnie niedojrzała.

Jodły są często objadane przez mszyce (i stąd jest pyszny miód spadziowy) i dlatego na jodłach, oprócz ptaków otwierających szyszki (patrz wyżej) można zdybać ptaki żywiące się mszycami. Jak czyżyki (czyże) - tu akurat samiczka

albo dzwońce

No i ostatnie drzewo choinkowe - sosna. Najpospolitsza, rosnąca w całym kraju, na każdej ziemi, często na piachu, gdzie nic innego nie wyrośnie. Jako choinka używana rzadko, może dlatego, że kojarzy się z biedą? Jest po prostu za pospolita i za tania? A choinki sosnowe są pachnące i trwałe.
Szyszki sosnowe znamy wszyscy.
Sosny też występują w przeróżnych odmianach (różnią się m. in. ilością igieł zrośniętych w jeden pęczek, normalna sosna ma dwie, a bywa po trzy albo i pięć) i nie wszystkie sosnowe szyszki muszą tak wyglądać, są wielkie, okrągłe, są cienkie i podługowate. A zanim dojrzeją, są zamknięte i przypominają stożek.
Wiewiórki uwielbiają sosnowe nasionka, a sosnowa szyszka po obgryzieniu przez wiewiórki wygląda tak:

Na sośnie można często gęsto zobaczyć sójkę.
Albo dzięcioła.
A jak na sośnie rośnie jemioła, to i jemiołuszkę. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz