Kartki występują w dwóch rodzajach: świeckie i religijne. Na świeckich są choinki, ozdoby choinkowe, zaśnieżone wioski, świece. Na religijnych są przeróżne ujęcia scen związanych z Bożym Narodzeniem. Niestety, o ile stosunkowo łatwo jest znaleźć świecką kartkę świąteczną nie raniącą poczucia estetyki, to kartki religijne są z reguły zwyczajnie brzydkie.
Niektórzy robią kartki świąteczne sami. Można w tym celu wykorzystać stare kartki z recyklingu, wycinać, układać, naklejać. Można tworzyć zupełnie własne, płaskie i trójwymiarowe kompozycje z papieru i innych materiałów. Można w ogóle stosować wszelkie techniki artystyczne, z haftem włącznie. Patrz gugle: kartki świąteczne ręcznie robione/grafika.
Kartki wysyła się na ogół do rodziny i przyjaciół. Czasem kartkę pakuje się do koperty (zwlaszcza jeśli jest własnej produkcji) i załącza opłatek.
Za komuny wysyłało się więcej kartek. Najczęściej w takim stylu:
Internet nie istniał, telefony były rzadkością i służyły do wzywania pogotowia :). Znaczki były relatywnie tańsze, zresztą kartka wysyłana bez koperty kosztowała jeszcze mniej niż list. Kartki były głównie z kategorii "świeckie", jeśli zdarzyła się religijna (a w roku zdarzała się jedna-dwie), lądowała wśród świętych obrazków :).
Życzenia też trzeba było wypisać samemu. Zwykle było to po prostu "wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku".
Próbowano nam wprowadzać kartki noworoczne, a jakże. W tematyce kieliszków z szampanem i zegara.
Nie przyjęły się.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz